Taşınma Gerekçesiyle İşten Ayrılma ve Tazminat Hakkında Bilmen Gerekenler

Hayatın bizlere ne zaman neler getireceği belli olmuyor. Bazen ani bir kararla bazense özel bir sebeple işimizden ayrılarak başka bir şehre taşınmak durumunda kalabiliriz. Öyle ki, taşınma istatistiklerine bakıldığında çok sayıda kişinin taşınma nedeni iş değişikliği ve tayin olarak görülmekte.  Bu noktada, eğer yerleşik bir işin varsa ve taşınmayı düşünüyorsan bu yazımızda taşınma gerekçesiyle işten ayrılmak istediğinde tazminat durumunla ilgili bilmen gerekenleri derledik.

Bir iş yerinde bir yıldan fazla çalışan bir kişi kıdem tazminatı almaya hak kazanır. Çalışan ve işveren arasındaki sözleşme, şirketten şirkete değişiklik gösteren maddeler içerse de eğer taşınma sebebiyle istifa veriyorsan ve sözleşmene eklettiğin özel bir madde yoksa ne yazık ki kıdem tazminatı alman söz konusu değil. Bu durum, iş hukuku açısından da mazerete bakılmaksızın reddedilmiştir.

Diğer taraftan yeni taşınacağın şehirde şimdi çalıştığın kurumun bir şubesi mevcut olabilir. Bu noktada işvereninine diğer şehirdeki şubede çalışmak istediğini beyan edebilirsin ama işveren bu durumu mazeretin olsun ya da olmasın kabul etmek mecburiyetinde değil.

Bu nedenle, taşınma durumundan dolayı istifa edeceksen, hangi haklarını yitireceğini bilmende fayda var. Şahsi bir durumdan dolayı işe gelebilecek durumdayken istifayı tercih ediyorsan kanun sorumluluğu sana yüklüyor ve haklarından vazgeçmiş sayılıyorsun. Elbette yine de mazeretin doğrultusunda işvereninin iyi niyeti veya sözleşmende ek olarak belirtilen maddeler çerçevesinde durumda farklılıklar gözlenebilir. Ancak doğrudan kanunen hak talep etmen malesef söz konusu değil.

Taşınıyor Musun?

Anında Fiyat Öğren, Nakliye Rezervasyonunu Yap!

499 TL'den başlayan sabit fiyatlar ve %100 memnuniyet garantisi