Ev Taşırken Hayat Kurtaracak Tavsiyeler

Taşınmak kimileri için bir kabus kimiler için de bir yaşam tarzıdır. Eğer sürekli işin gereği şartlar taşınmanı gerektiriyorsa ya da tek bir yere bağlanmayı sevmeyip iki yıldan fazla aynı yerde oturamayanlardansan taşınma konusunda usta olmuş olabilirsin.

Ancak ilk kez taşınacaksan ve bu işleri hiç gözüm kesmiyor diyorsan süreci en rahat şekilde atlatman ve hata yapmaman için bu yazıda sana bazı önemli noktalardan bahsedeceğiz.

1. Kutuların ağır olmasın

Bazen başlamışken bitsin diye özellikle büyük kutularınızı ağzına kadar doldurabilirsin. Ancak bu kesinlikle kaçınman gereken bir davranış. Ağzına kadar dolu bir kutu hep eşyalarını tehlikeye atar hem de taşıyan kişinin işini oldukça zorlaştırır.

2. Kutuları korumaya al

Özellikle mutfak eşyası gibi ağır ve kırılgan ürünleri paketlerken mukavva kutu kullanacaksan, taşınırken çarpma etkisiyle oluşabilecek zararları önlemek için kutunun içine strafor köpük ya da havalı ambalaj koymayı ihmal etme. Herhangi bir önlem almamak, yeni evinde kötü bir sürprizle karşılaşmana sebep olabilir.

3. Kolileri tepeleme doldurmaktan kaçın

Eğer paketleme yaparken kolileri çok fazla doldursan koliyi yapıştırdığın bantın açılması oldukça muhtemel. Her kutuyu kapasitesi çerçevesinde kullanmak eşyaların güvenliği açısından önemli.

4. Fazla boşluk da hatadır

Kolileri aşırı doldurmamak önemli olmakla birlikte kutuları yarım doldurmak sık yapılan hatalardan biri. Eğer kutuları yarım bırakırsan üzerine başka bir kutu konulduğunda çöküp, eşyaların devrilmesine ve zarar görmesine sebep olabilir.  

Kutuları yerleştirirken önce büyük parçalardan küçüklere doğru gitmek işini kolaylaştıracaktır.

Taşınıyor Musun?

Anında Fiyat Öğren, Nakliye Rezervasyonunu Yap!

499 TL'den başlayan sabit fiyatlar ve %100 memnuniyet garantisi

5. Sıvılar için kilitli poşetler hayat kurtarır

Eğer taşınırken sıvı ürünler de yanında götüreceksen , onları kapakları iyice kapandığından emin olduktan sonra kilitli torbalara koymalısın. Bal, yağ, reçel gibi götürmek istediğin ama risk taşıyan ürünleri koliye dik olarak yerleştirip devrilmeyeceklerinden emin olmasın. Etraflarındaki boşlukları köpük veya kartonla doldurup sabitleyebilirsin.

Eğer mümkünse yüksekliklerini de eşit tutarak dengeli bir yüzey yaratabilirsin.. Kolinin üzerine de dik taşınması gerektiğine dair bir uyarı yazısı yazarsan, araca sığması için yan çevirme vb. gibi durumların oluşmasının önüne geçebilirsin.

6. Kontrol listesi hazırlamayı ihmal etme

Evden çıkarken o telaşla illaki bir şeyler unutmuş olacaksın. Geri dönerek bunları rastgele bir koliye ya da poşete doldurmak ve stres yaratmak yerine daha güvenli bir yolu tercih edebilirsin. Kontrol listesi yapmak! Kontrol listesini taşınmana günler kala evin dış kapısına yapıştır ve önemli olan, unutmaman gereken şeyleri aklına geldikçe yaz. Böylece taşınma zamanı gelip çattığında listeni kontrol ederek herhangi bir şeyi unutman ya da kaybetmenin önüne geçersin.

7.  Ayakkabılara dikkat!

Tüm ayakkabılarını bir kutuya ya da çantaya tıkarsan, ezilir ve kalıpları bozularak sana yeni işkenceler yaratır. Bunun yerine, şekillerini kaybetmemeleri için, ambalaj kağıdına (boyamaya neden olabilecek gazeteler değil) ayakkabılar koyulur. Bir ayakkabını ambalaj kağıdına tamamen sar, ardından diğer eşini ekle ve aynı kağıt parçasıyla sarmaya devam et. Alternatif olarak, orijinal ayakkabı kutuların varsa, sadece ayakkabıları içine yerleştirebilirsin. Daha ağır ayakkabılar kutunun altına, daha hafif ayakkabılar üste dizilerek işlem tamamlanabilir.

8. Her şeyi bir anda yapmaya çalışma

Odalardaki hazırlıklarını planlı olarak yapmalısın. Aklınıza gelen her şeyi bir anda paketlememelisin. Bunun yerine bir öncelik sırası belirleyerek kategorilere ayırdığın eşyalarını paketleme yoluna gitmelisin.

Taşınıyor Musun?

Anında Fiyat Öğren, Nakliye Rezervasyonunu Yap!

499 TL'den başlayan sabit fiyatlar ve %100 memnuniyet garantisi

9. Son dakikayı bekleme

Kaç kutuya ihtiyaç duyacağını, ne şekilde taşınacağını ve nasıl bir nakliyat aracına ihtiyaç duyacağını bilmek için son dakikayı beklememen gerekir. Böylece her şeyi daha stressiz ve doğru bir planlamayla yönetebilirsin. Her zaman bir adım önden gitmekte fayda var.

10. Kutu ihtiyacının eksik hesaplanması

Bu da tüm düzeni mahvetmek için gerçekten iyi bir sebep olabilir. Eğer kutularınızı eksik hesaplarsan, kalan eşyaları diğerlerine pay ederken üstte belirttiğimiz hatalara düşebilirsin. Fazla olsun, ama eksik olmasın.

11. Kolileri isimlendirmeyi unutma

Neyin nerede olduğunu bilmek ve yeni eve geçişte problemleri önlemek adına kolilerin içinde ne olduğunu üzerine yaz. Hatta her odaya bir renk vererek hangi kolinin hangi odaya gideceğini bile yazarak karışıklığı önleyebilirsin.

12. Kutu listesi yapın, telaşlanmayın

Acaba şunu koymuş muydum diye koliyi eşelemek hiç iyi bir fikir olmayacağı gibi taşınma arefesinde toplamaya çalıştığın odaya dağınıklık ekleyecektir. Bu yüzden kutunun hemen içine en üst noktaya koliyi kapatmadan önce içine neleri koyduğunuzu yazdığın bir kağıt eklemeyi unutma.

13. Anahtarını aldın mı?

Taşınırken o telaşe içerisinde hem eski evinizin hem de yeni taşınacağın evin anahtarlarını güvenli ve erişilebilir bir noktada barındırmayı ve mümkünse yedeklemeyi unutma. Aksi halde her şey bu kadar yolunda gitmişken, yorgunluğun bu kabusu kaldırmayabilir.

Taşınıyor Musun?

Anında Fiyat Öğren, Nakliye Rezervasyonunu Yap!

499 TL'den başlayan sabit fiyatlar ve %100 memnuniyet garantisi