Yeni Bir Ev Almadan Önce Dikkat Etmen Gereken Her Şey

Yeni bir eve taşınmanın heyecanı her zaman ve ailenin her bireyi için özeldir. Bir de taşınmak üzere olduğun bu evi satın aldıysan, gönlünce dekor etmek ve huzurla yaşamak için hayaller kurmaya başlarsın. Ancak bu hayallerin kabusa dönüşmesini istemiyorsan da yeni bir ev almadan önce bazı şeylere dikkat etmen hususunda seni uyaralım.

Ev senin yaşam standartlarına ne kadar uygun?

Satın almak istediğin ev her ne kadar özellikleriyle seni büyülemiş olsa da biraz eleştirel bakıp kusurları görmeye çabalamakta fayda var. Özellikle çalışan biriysen ve aracın varsa, evin otoparkının olup olmaması, hangi ulaşım araçlarına kaç dakikalık mesafede bulunduğu gibi basit görünen ama aslında yaşam kalitesini doğrudan etkileyen noktalara dikkat etmelisin. Küçük çocukların varsa yine güvenliğin yanı sıra çevrede çocukların oynayabileceği güvenli bir park, yeşil alan gibi yerlerin olması veya trafiğe kapalı alanların bulunması da senin için öncelikli özellikler arasında yer almalı.

Evin ne kadar sağlam?

Her ne kadar göz kamaştıran iç dizayn ev ve bina genelinde sizi etkilemiş olsa da asıl merak etmen gereken evin temelinin ve kolonlarının ne kadar sağlam ve dayanıklı olduğu. Öyle ki depreme dayanıklı bir alan, depremde sığınılacak gibi sığınağın olması hayatını geçireceğin bu yer için önem arz etmekte. Depremin haricinde su baskınları, aşırı yağış vb. doğal afetlere karşı da çatının ve alt yapının ne kadar sağlam olduğuna dair de bilgi edinmelisin. Bu gibi detayların yanı sıra maddi hasarların önüne geçmek için de bir sigorta şirketiyle görüşmende fayda var.

Doğal ışık senin için yeterli mi?

Sağlıklı yaşam koşullarına sahip olmak istiyorsan, evin her odasına yeterli miktarda güneş ışığı gireceğinden emin olmalısın. Aksi halde rutubet gibi problemlerle önce eşyaların, sonra sen ve en son da mülkün zaman içerisinde büyük hasarlar alacaktır. Bu nedenle satın alacağın evi birkaç kez gün içinde farklı saatlerde gözlemlemeni tavsiye ederiz.

Taşınıyor Musun?

Anında Fiyat Öğren, Nakliye Rezervasyonunu Yap!

499 TL'den başlayan sabit fiyatlar ve %100 memnuniyet garantisİ

Sokak gürültüsü seni rahatsız eder mi?

Ev kadar etraftaki komşular ve diğer etmenlerden kaynaklanacak gürültü de göz önünde bulundurmamız gerekenler arasında. Çevrede seni rahatsız edecek komşular olup olmadığı konusunda etraftakilerin fikrini alarak işe başlayabilirsin. Bunun yanı sıra mahalledeki çocuk sayısı, ailelerin durumları gibi detaylı bilgileri de araştırarak öğrenebilirsin. Bu konuda da muhtarlıklar, bölge esnafı ya da bölgede oturanlardan yararlanabilirsin. Ayrıca ev ana yol üzerindeyse de araçların oluşturabileceği sokak ve cadde gürültüsünün de derecesinden emin olup gerekirse tedbir olması için eve taşınmadan önce ses yalıtımı yaptırma yolunu seçebilirsin.

Evin iç donanımları bahsedildiği gibi mi?

Ne yazık ki bazen evler satın alındığında vaat edilen bazı özellikleri taşımaz halde teslim ediliyor. Bu nedenle evdeki sistemlerin doğru çalıştığından emin olmalısın. Öncelikle evdeki su, elektrik tesisatı gibi temel ihtiyaçları kontrol edebilir ya da  bu işlerden anlayan birine kontrol ettirebilirsin. Ayrıca evde ankastre, beyaz eşya, sıcak su sistemi, güneş enerjisi kaynağı, klima gibi donanımlar varsa da onların da sağlamlığından emin olarak sürpriz arızaların önüne geçmiş olursun. Son zamanlarda popüler olan akıllı ev sistemleri dairede kullanılıyorsa, kullanım detaylarını öğrenmeli ve gerekli kontrolleri sağlatmalısın. Böylece taşınma sonrası oluşabilecek maddi ve manevi yıpranmaları da engellemiş olursun.

Tatsız konu: Haşereler

Yeni binalarda bu ihtimal oldukça düşük olsa da bahçe katlarında görülebilir. Eğer satın aldığın evin ikinci sahibi olacaksan sürpriz durumlarla karşılaşmamak için taşınmadan önce ilaçlatmanda fayda var.

Evraklar konusunda bir sorun var mı?

Eğer tüm özellikleriyle bu ev içine sindiyse, tapunun detaylarından da emin olmalısın. Tapunun kime ait olduğu, iskan durumu vb. gibi detayları güzelce incelemelisin. Bu konuda yeterli bilgin yoksa bir avukata danışmanda fayda var. Evin devri ve ödeme prosedürlerine dair de hukuki kuralları takip ederek yaşanabilecek mağduriyetlerin önüne geçebilirsin.

Taşınıyor Musun?

Anında Fiyat Öğren, Nakliye Rezervasyonunu Yap!

499 TL'den başlayan sabit fiyatlar ve %100 memnuniyet garantisi